Projekt GAP

Chromozom Y mají pouze muži. Z otce na syna se dědí jeho přesná kopie. Tedy až na výjimky. Občas dojde v chromozomu k drobné mutaci. Ta je pak následně předávána všem jeho potomkům. Porovnáním mutací mezi dvěma muži lze pak určit, zda mají společného předka.

Projekt Genetika a příjmení je výzkum prováděný několik let Kriminalistickým ústavem Praha, cílem je u nositelů nepříliš častých příjmení, která lze geograficky přesně lokalizovat, potvrdit nebo vyvrátit společný původ.


Z rodu Maturů se zatím nechali otestovat tři účastníci:

Dva příslušníci rodu Maturů z moravské – bludovovské větve a o jeden z české R1b- hrubohorské větve Maturů.

Nejbližším společným předkem bludovských Maturů je prostřední malý sirotek Jíra Matura, syn Martina Matury.  Jeden z nich je jeho potomkem v 11. generaci, druhý v 10.

Hrubohorští Maturové s bludovskými Matury matričně propojeni nejsou.

Všichni tři testovaní Maturové mají společných 11 ze 17 sledovaných markerů na Y-chromozomu, bludovský Matura s českým Maturou pak 12 ze 17 markerů a bludovští Maturové mezi sebou dokonce 14 ze 17 markerů. Mimo to, ani u těch markerů, které shodné nejsou, není žádný diametrální rozdíl (že by jeden z testovaných měl hodnotu např. 11 a druhý 23). Vždy se liší pouze o jeden, nejvýše o dva body (bludovský Matura – český Matura: 15-16-17, 24-24-23, 12-11-11, 13-11-13, 11-11-13 a 13-13-11).

Naše původní teorie byla,  že všichni Maturové v ČR mají dávného společného předka – Maturu, že tedy nejsou žádní čeští a moravští Maturové, ale pouze česká a moravská větev jednoho velkého rozrodu Maturů a že příbuzenství mezi českou a moravskou linií je starší, než první historicky doložený bludovský předek Martin nebo hrubohorský Matěj. Tato teorie se ale zatím ukazuje díky testování u FTDNA jako chybná.

FTDNA

Jeden žijící potomek bludovských Maturů a jeden žijící potomek Maturů z Hrubé Horky zvolili ještě další poměrně levný způsob, jak zjistit, zda mají společného předka – a to pomocí autozomálního testu u společnosti FTDNA. Společnost FTDNA začala totiž nově určovat přibližnou haploskupinu na základě autozomálního testu. Dva lidé, kteří mají v matriční době společného předka by měli být zařazeni ve stejné haploskupině.

Potomkům Maturů z Bludova vyšla haploskupina R-DF90,potomkům Maturů z Hrubé Horky vyšla na základě autozomálního testu haploskupina S5520. Tyto dvě haploskupiny se od sebe oddělili  před cca 5000 lety (společná haploskupina R-L151 ). Společný předek je tedy odhadován v roce 3700-2400 př.n.l.

Co z toho vyplývá?

Prvním důvodem, proč nejsou obě haploskupiny stejné může být tedy to, že obě příjmení vznikla ve dvou různých místech nezávisle na sobě, a příjmení tedy nic o pokrevní příbuznosti nevypovídají.

Druhým důvodem, proč nemusí DNA testy vyjít oběma větvím stejné je nějaká neodhalená událost v podobě nemanželského dítěte. Toto by se dalo vyloučit dalším testováním pro obě větve.

Třetím důvodem může být také velice časté „dědění“ příjmí/příjmení po gruntu. Na grunt Maturů, mohl tedy jak u jedné, tak u druhé větve dosednout někdo cizí a lidé mu začali podle gruntu říkat Matura, i když jeho skutečné příjmí/příjmení bylo jiné.

Závěr:

Pro další výzkum by bylo vhodné otestovat další Matury, jak bludovské větve, tak hrubohorské větve, aby si jednotlivé větve ověřili správnost svých otcovských linii, a vyloučila se tak možná nematriční událost (nemanželské dítě).

YDNA

Test BIG Y u společnosti FTDNA zařadil potomky Maturů z Hrubé Horky u Železného Brodu ještě podrobněji  do haploskupiny R-BY33291 (podskupina původně odhadované S5520) .  Ve stejné haploskupině R-BY33291 je i další Čech –  potomek rodu Klusáčků (nejstarší předek Franz Klusáček * 1628, Přibyslav). Společný předek  mezi Matury a Klusáčky je odhadován kolem roku 300 n.l.

Zajímavosti z YDNA:

Napojení na přímé otcovské linie na základě analýzy DNA z archeologických nálezů z celého světa. Jako vzácné spojení je zde uvedeno napojení na nález Savi 23978. Savi 23978 byl muž, který žil mezi lety 742–400 př. n. l. během evropské doby železné a byl nalezen v oblasti, která je dnes známá jako Zagorje ob Savi ve Slovinsku. Byl spojován s kulturní skupinou doby železné na Balkáně. Se Savim sdílí Maturové z Hrubé Horky společného předka v mužské linii  kolem roku 2350 př.n.l.  Se Savim má takto blízké spojení jen 708 otestovaných lidí :).

Obdobně tak Maturové z Hrubé Horky sdílí společného předka v roce 2550 př.n.l.  s rody Báthoriu a Bourbonů.

Další možnosti

Bylo by pro mne zajímavé získat DNA od představitele Držkovské větve Maturů, o které si myslím, že má stejný základ jako Maturové z Hrubé Horky…

Zároveň se domnívám, že Maturové z Rašovic u Kutné Hory budou mít společný původ s Matury semilskými  – opírám se o to, že Václav Matura (+1720, Týniště (Bykáň)) – zemřel ve věku 50 let starý příchozí z panství Křineckého p. hraběte de Fuir (křinecké – kuncberské (též kunsberg) panství držel od r. 1575 také Jindřich z Valdštejna, stejně jako panství maloskalské, později provázanost na Mikuláše Desfours)….